Takmičarski duh i želja za pobedom vrlo često rezultiraju povredama igrača, koje ih mogu udaljiti sa terena određeno vreme. Kakva je uloga fizioterapeuta u tim trenucima, a kakva kondicionog trenera, može li se ubrzati oporavak i koji su to psihološki momenti kroz koje svaki igrač prođe – u emisiji „Deca Partizana“o ovim temama govorili su – fizioterapeut Emilija Ivančić, kondicioni trener omladinaca Jaroslav Imrek i golman omladinske selekcije Vanja Radulaški.
Igrači bi nakon povrede što pre da se vrate na teren, ali ne postoji nikakva magija koja bi ubrzala oporavak,a vraćanje u igru pre nego što fudbaler bude potpuno spreman, može samo pogoršati njegovostanje i produžititrajanje oporavka.Fudbaler nakon povređivanja prolazi kroz određene psihološke momente, a najteže im bude na početku kada bi trebalo da prihvate činjenicu da će neko vreme provesti van terena, posebno ako je reč o težim povredama.
„Nakon svake povrede oni prolaze kroz mnogo psiholoških faza. Prvo je inicijalni šok, gde oni ne mogu da prihvate da se uopšte desila povreda. Razmišljaju o tome zašto se to desilo baš njima, zašto baš u tom trenutku, a onda dolazi i do negiranja, a to je problem jer onda umanjuju značaj te povrede. Javlja se i ljutnja, bes, razni strahovi – od dužine trajanja oporavka, od gubitka fizičke forme, da li će se povreda ponovo desiti... Najvažnija je tada podrška i razumevanje bliskih ljudi, medicinskog tima i trenera“, navodi fizioterapeut Omladinske škole FK Partizan – Emilija Ivančić.
Prelomi nisu tako česti, ali dolazi do njih i kod mladih igrača, a takvu povredu je zadobio golman omladinaca Vanja Radulaški, zbog čega je morao i na operaciju.
„U početku mi je bilo najteže pošto nisam znao koliko će trajati pauza. Nadao sam se da će trajati mesec dana, a ispostavilo se da je skoro tri meseca. Operisao sam se 19. marta i procena lekara je da će oporavak od operacije trajati oko dva meseca. Skoro sam počeo da radim treninge sa loptom, to mi je važno zbog osećaja sa loptom. Vežbam i u teretani i ostaje još da vratim osećaj“, kazao je Radulaški.
Svaki grub start, fizički kontakt i brz tempo igre istovremeno stvara i rizik od povreda, ali postoje i načini pomoću kojih se može sprečiti povreda u fudbalu, od treniranja između polusezona do kvalitetnog zagrevanja i istezanja pre i posle treninga i utakmica.
Pogledajte celu emisiju„Deca Partizan“ na YouTube kanalu FK Partizan Beograd.